Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Četvrtak, 16 Travanj 2020 22:04

Stožer Civilne zaštite općine Orebić - odgovor na otvoreno pismo HSU - ogranak Orebić

Poštovani članovi i predsjedniče HSU-a ogranak Orebić g. Nikša Sambrailo,

Zahvaljujem na Vašem pismu iz kojeg iščitavam Vaš strah oko zaraze COVID-19 virusom i Vaš interes za sudjelovanjem u borbi da naša Općina i ostane netaknuta ovom pandemijom!

 

Osobno mi je drago kad se što više ljudi želi aktivno uključiti u rad, kako aktivno djelujući, tako i dajući konstruktivne sugestije, za koje sam uvijek otvoren.

Nastavno na moju otvorenost, a što se tiče vašeg pisma, moram reći da mi isto tako žao da se prije izlaska na portalu niste informirali ili na nekima od ponuđenih komunikacijskih mjesta, gdje na dnevnoj bazi sve objavljujemo sve novosti, ili pak sa mnom osobno. Ovo je prvenstveno zato, jer veliki dio Vašeg pisma navodi netočnosti o radu općinskog stožera civilne zaštite.

Rad općinskog stožera započeo je odmah kao i ostalih stožera u županiji. Uzimajući u obzir dobne skupine žitelja naše općine i njihovih preferencija o informiranju a sve u želji da naša javnost bude pravodobno informirana oko svih pitanja, istog tog dana je napravljena Facebook stranica na kojoj se aktivnosti našeg stožera objavljuju pravovremeno. Paralelno sa objavama na društvenoj mreži, sva priopćenja su objavljena na općinskoj web stranici, kao i orebićkom portalu. Naša Facebook stranica broji 951 člana, s kojima komuniciramo o svima novostima vezanima za COVID-19, odgovaramo na sva postavljena pitanja u vezi rada stožera, te primamo sve prijedloge oko djelovanja. Osim navedenih načina komunikacije, svi naši sugrađani su slobodni upite ostvariti i putem telefona, na koji sam dostupan 24 sata dnevno.

Odmah na početku napominjem da je stožer Općine Orebić proveo isključivo sve propisane mjere. Primivši informaciju da je u susjednoj općini Trpanj evidentirana zaraza COVIDOM-19, stožer je odmah tražio od nadležnih službi preporuku za djelovanje po kojima smo i postupili. Danas smo svjedoci da je ta odluka bila ispravna, jer do danas nema zaraženih na području Općine Orebić. Za sada ostavljamo mogućnost uspostave traženih punktova čim se za njima ukaže potreba, a koju će odrediti isključivo stručne osobe, a može ih održavati isključivo policija koja jedina ima ovlasti zaustavljati promet na državnoj cesti. Napominjem da ostale službe koje čine stožer nemaju navedene ovlasti kako samostalne službe.

Danom donošenja odluke o zabrani dolaska na otoke od strane Nacionalnog Stožera dodatno smo osigurani zabranom kupnje karte za trajekt za sve osobe koje nemaju prebivalište na otoku/poluotoku bez prethodne suglasnosti županijskog stožera za izdavanjem propusnice od našeg stožera.

Što se tiče Vaših tvrdnji da našom Općinom šetaju nepoznate osobe, ističem da svakodnevno u suradnji sa TZ Orebić i MUP- om kontroliramo listu dolazaka, i stoga nam niti jedna osoba nije mogla ostati nezamijećena. Dalje ističem da od uvođenja e-propusnice nema nikakve mogućnosti ulaska ljudi u Općinu Orebić bez visoko prioritetnog razloga.  Nitko bez opravdanog razloga nije dobio našu suglasnost za ulazak u Općinu, bez obzira što su neki imali propusnice stožera u kojem imaju prebivalište, čime smo osigurali visoku kontrolu ulazaka.  Također ističemo i postojanje kontrolnog punkta u Stonu preko kojeg nitko ne može proći bez valjane propusnice. Nepostojanje kontrolnih punktova na području naše općine omogućava brži protok stanovništva kako bi u ovoj situaciji u što kraćem vremenu zadovoljili svoje osnovne životne potrebe.

Iznenađen sam da ste informirani o radu Gradskog društva Crvenog križa Korčula, a da kao predsjednik stranke umirovljenika niste svoje članove upoznali sa njihovim djelovanjem na području Općine Orebić kojeg provodi Općinsko društvo Crvenog križa Orebić kao organizacijski dio GDCK Korčula. Napominjem kako Crveni križ u našoj Općini surađuje sa stožerom CZ općine Orebić od 16.03.2020. godine. Ova informacija je bila objavljena na navedenim portalima, kao i na plakatima koji su postavljeni diljem Općine. Na području naše Općine do danas je zaprimljeno 30 poziva prema Crvenom križu, od kojih je 25 ispunjeno, a u narednom tjednu će biti dostavljeno 16 paketa pomoći potrebitima.

Ovo pismo je sastavljeno kao odgovor na Vaša pitanja i iznesene tvrdnje, i u njemu nisu spomenute sve aktivnosti koje je Stožer napravio od početka svojeg djelovanja.

Na kraju želim naglasiti da je ovo zajednička borba svih nas protiv nevidljivog neprijatelja i očekujem od Vas i svih drugih suradnju u prijateljskom duhu, a ne u duhu politikanstva.

 

S poštovanjem,

Predsjednik stožera CZ općine Orebić,
Kristian Kapiteli, prof.

Aktualno:

Sve novosti